Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizel Motorlar

DİZEL ARAÇLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Dizel motorlu araçlar pek çok kişi için korkutucudur. Açabileceği masrafı düşünen pek çok kişi dizel araç almaktan vaz geçebilmektedirler. Buradaki sayfamızda dizel ,benzin ve LPG karşılaştırmasına değinmiştik. Şimdi ise özellikle dizel motorlara değinmek gereği duyduk.

Dizel motorlar birkaç püf noktasına dikkat ettiğinizde oldukça uzun ömürlü motorlardır. Son yıllarda artan dizel teknolojisi dizel motorları korkulur olmaktan büyük oranda kurtarmıştır. Dizel motorlar her halukarda LPG li bir motordan daha uzun ömürlüdür. Aşağıda belirttiğimiz hususlara dikkat edildiğindede benzinli motorlardan daha uzun ömürlü olabilmektedirler. 

Bakım masrafları ise benzinli motorlarla hemen hemen aynıdır. Dizel motorlarda buji olmadığı için buji ve buji kablosu masrafınız olmaz. Ancak yakıt filtreniz nispeten daha pahalıdır. Bu nedenle artık bakım masrafı farkı kalmamıştır diyebiliriz.

 

Şimdi sırası ile dikkat etmeniz gereken hususlara değinelim :

1. TURBO : Dizel motorlarda en çok dikkat etmeniz gereken parçalardan biri turbodur. Turbo soldaki resimde görünen parçadır. Özetlersek turbo egzosttan çıkan gazın basıncı ile çalışan bir trübin ve bu trübinden hareket alan bir fan kullanılarak motora giren havanın sıkıştırılarak yanmanın verimini artırmakta kullanılan parçadır. Egzost gazı çıkarken trübini döndürür. Trübin bir mil ile fana bağlıdır. Trübin egzost gazı ile döndükçe fanıda çevirir. Fan emme manifolduna bağlıdır. Fanın dönmesi ile motora basıncı yüksek sıkıştırılmış hava verilmiş olur ve motor verimi %20 ye kadar artar.

Turbonun devreye girmesi gibi tabirler kullanılır. Bunlar yanlış tabirlerdir. Turbo hiçbir zaman devreden çıkmaz. Egzost gazı çıktığı sürece hep devrededir ancak 2000-2500 devir aralığında kendini kullanıcının bariz anlayabileceği şekilde gösterir o kadar. Yoksa sürekli devrededir.

Turbo, araç harekete başlarken verimi düşürmemek için egzost -trübin kısmında bir miktar basınçlı egzost gazı tutar. Bu sayede kırmızı işıkta durmuş bir araç yeşil yanmasıyla harekete geçerken turbosunu tam tekmil çalışmakta bulur. Bu büyük konfor aynı zamanda turbo ömrünü azaltan bir unsura dönebilmektedir. Şöyleki ; motoru stop ettiğinizde artık motorunuzla birlikte yağ pompanızda durmuştur. Yani artık yağlama yapılmamaktadır. Ancak turbunuzun trübininde sıkışmış gazlar trübini döndürmektedir. Hemde yağsız. İşte turbo arızalarının nedeni budur. Sıkışan bu gazın basıncı sizin gaza ne kadar bastığınıza bağlıdır. Eğer aracınızı park ederken gaz pedalınıza çok bastı iseniz turbonuzda yüksek basınç oluşmuştur. Asla bu halde stop etmeyin. 

Peki ne yapacağız? Turbonuzun trübininin içerisindeki basınçlı gazı atması ve trübin hızının düşmesi için motoru stop etmeden hiç gaza dokunmadan en az 50 sn bekleyip öyle stop edin. Böylece hem trübin hızı düşecek hemde turbo basıncını düşürecektir. Bu altın kurala uyarsanız turbonuz çok ama çok uzun ömürlü olabilir.

 

PÜF NOKTASI : Turbo dizel bir araç alacaksanız intercoolerlı bir araç alın. İntercooler turbo ömrünü ciddi şekilde uzatır. İntercooler bir boru sistemi ile motora giren havayı soğutur. Soğuk hava daha çok oksijen içerdiği için daha verimli yanma sağlar. Motora havanın nispeten soğuk girmesi egzozdanda nispeten soğuk gaz çıkması demektir. Bu sayede turbo daha soğuk çalışır ve turbo aşınmaları azalır.
 

2. YAKIT SEÇİMİ : Dizel bir motorda en önemli husus yakıt seçimidir. Yakıt sandardı düştükçe yakıt kalınlaşır ,aşındırıcı özelliği artar ve turboda ,enjektörlerde tıkanmalara ,yakıt pompasında kaçaklara neden olur. Bu nedenle güvenilir eurodizel yakıt kullanın. Şehirler arası yollardan yakıt almamaya çalışın. Kaçak mazot alma ihtimali herzaman şehirler arasında daha çoktur. Olabildiğince şehir içinden yakıt alın. Kaçak yakıt tankerleri şehir içlerine girmeye pek cesaret edememektedir. 

2- 3 Depoda bir enjektör açıcı ,turbo temizleyici katkılar kullanın. Bu katkılar yakıt sarfiyatınızı nispeten artırabilir bilginiz olsun. Mazot filitrenizi vaktinde değiştirin. 

 

3. ARACINIZI DEVİRİNDE KULLANIN : Motorunuzun ideal devrini bulun ve o devirde kullanın. Devir düştükçe dizel bir araçta yakıt pompasına binen yük artmakta ,devir aşırı yükseldiğindede turbo aşınmaları yükselmektedir. Tüm motor tipleri için ideal devir uzun ömür demektir. İdeal deviri nasıl anlarım dediğinizi duyar gibiyim. Kolay ; aracınızın gaz pedalına en hızlı tepki verdiği devir ideal devirdir. Şöyle açalım ; gaz pedalında ayağınız öyle bir noktadaki ayağınızı hafif çektiğinizde motor devri düşüyor ama hafif bastığınızdada hemen devirleniyor. İşte bu nokta ideal noktadır. Bu noktayı biraz geçince vites yükseltin ,normal kullanımdada bu devri korumaya çalışın. Motorunuz bu devirde ideal çalışma şeklindedir. 1500 cc Megane 2 80 Beygir kendi aracım için ideal deviri 2200 devir olarak hesapladım. 

Dizel motoru kesinlikle çok yüksek devirlerde kullanmayın. Zaten deviri aşırı artırdığınızda motor veriminin düştüğünü göreceksiniz. Keza çok düşük devirlerde motora yük vermeyin.

 

4. ARACINIZIN BAKIMLARINI VAKTİNDEN ÖNCE YAPIN : Kullandığımız araçların çoğu avrupa standartlarına göre üretilmektedir. Oysa ülkemiz toz oranı Avrupanın çok üzerinde olduğu için hava ve polen filtreleri Avrupa standartlarına göre hesaplanandan daha çabuk dolmaktadır. Keza yakıt olarak avrupa standartlarının çok altında kalmamız için hem yağ ömrünü düşmekte hem yakıt filtresi dolma ömrünü kısaltmaktadır. Bu nedenle aracınız bakım zamanı gelmeden bakımını yaptırın. Yada elinizde bir yedek hava filtresi bulunsun. 5.000-7.000 kmde bir değiştirin. Özellikle turbo ömrü için yüksek kaliteli yağ kullanın.

 

5. DİĞER BİLİNMESİ GEREKENLER : 

•Dizel motoru kesinlikle vurdurarak çalıştırmaya çalışmayın.
•Kontak uyarı ışıkları sönmeden motoru çalıştırmayın.
•Dizel motor geç ısınır. Isınana kadar motora aşırı yük vermemekte fayda vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat ettiğiniz takdirde dizel bir motor sizi çok yüksek kilometreler götürecektir. Korkulacak hiçbir yanı yoktur. Bu hususlara dikkat edilen bir motor için 150-200.000 km hiçte fazla değildir.