Common Rail

Comman Rail

Comman Rail Pompa

 

Azalan emisyonlar ve gelişen performans talebi Dizel yakıt enjeksiyonunun geçen yılın Rotary Pompasından bu yana uzun bir yol kat ettiği anlamına geliyor. Common Rail Pompa sistemi yeni nesil dizel motorlarını benzin motorlarıyla eşit düzeye getirdi.
 
Bir Common Rail motoru elektronik olarak kumanda edilen enjektörlere bir ortak yakıt haznesi yoluyla sabit yakıt basıncı sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, yakıt beslemesinin motorun devrine bağımlı olmadığı manasına gelir.
 
Common Rail Sisteminin kalbindeki Yakıt Pompasıdır. Bu sistem içinde yüksek basınç sağlayan hayati bir bileşendir. Pompa, yakıtı tanktan filtre yoluyla alır ve bunu basınç altında bir boru yoluyla raile aktarır.
 
Delphi Common Rail Pompaları Ford, SsangYong, PSA ve Renault dahil bir kısım OE uygulamasına takılmıştır.

 


Common Rail Enjektör

 

Common Rail Enjeksiyon sisteminin amacı ilerlemeyi, enjeksiyon süresi ve basıncı, motorun çalışma koşullarına bağlı olarak yanmayı mükemmel yöneterek – silindir üzerinden – ayrı ayrı kontrol edebilmektir.
 
Common Rail Enjektör sistem içinde yanma odasına gönderilen yakıtı tam miktarda ayarlayan hayati bir bileşendir. Enjektörlerin hassas açılma ve kapanması her bir meme tutucu gövdeye takılı elektrovalfler ile elektronik olarak kontrol edilir.
 
Delphi Common Rail Enjektörler Renault, Ford ve Kia dahil dünyanın en büyük araç üreticilerinin en yaygın araçlarının bir miktarına takılmıştır.

 

 

Common Rail Filtreler

 

Etkin filtreleme ve Dizel yakıt iyileştirme Common Rail Yakıt Enjeksiyon Ekipmanlarını (FIE) su ve parça bulaşmasından korumak için şarttır. 2 mikron kadar küçük pislik bir yakıt pompasını tamamen aşındırabilir.
 
Delphi Dizel’in en son sınıf yakıt filtreleri 2 mikrona kadar küçük parçaları temizlemek için geliştirilmiştir. Daha da artırılmış özellikler uzun ömür ve gelişmiş performans taleplerinin hala karşılandığını garantiye alır.
 
Geleneksel filtreler gibi, Delphi Dizel Renault, Ford, Kia, Hyundai, PSA, Jaguar ve SsangYong dahil bir kısım Common Rail uygulamalarında orijinal parça olarak takılmıştır.

 


Yüksek Basınç Boruları

 

Common Rail Yüksek Basınç Borusu, her iki ucunda sıkma vidaları veya somunları ile conta arayüzüyle bir şekilli borudur.
 
Boru düzeneği yakıtı, pompa ve yakıt manifoldu, yakıt manifoldu ve enjektörler arasında, basınç değişimlerine direnerek ve dış dünyaya karşı tam sızdırmazlıkla, yüksek basınçta taşır.
 
Delphi Dizel Satış Sonrası basit bir basınç ve geri-sızdırma testi olan Kapalı Manifolt Kit (YDT278) ‘ini geliştirdi ve kullanımı pompadan yakıt manifolduna Yüksek Basınç Borusunun çıkartılmasını gerektirir.
 
Bu işlemi takiben ve Yüksek Basınç Borusunun çıkarılmasını gerektiren herhangi bir sistem müdahalesinde, borunun değiştirilmesi tavsiye edilir. Boru takıldıktan sonra, bu sistemlerde üretilen çok yüksek basınçta sızdırmayı engellemek için şart olan sıkı bir conta oluşturmak için ucu deforme olur.
 
Çıkarıldıktan sonra, boru ucu bu bozuk şekilde kalır ve yeniden takılırsa, contanın sıkı olacağı garanti edilemez – tekrar kullanılan boru üzerindeki en küçük kanal bile en yüksek sistem basıncında ciddi bir sızdırmaya sebep olacak potansiyele sahiptir.

 


Common Rail Tamiri

 

Common Rail sisteminin karmaşıklığı nedeniyle, katı işyeri standartları gereklidir. Özellikle, sistem kirlenmeden koruyacak temiz bir oda içinde bakılmalıdır. Bu standartlara ulaşan Dizel uzman işyerleri bakım ve tamir yapabilirler.
 
İşin en yüksek standartta yapılmasını sağlamak için Common Rail tamirinde çalışan teknisyenler özel bir eğitim kursuna tabi tutulur ve iş yeri standartları Delphi mühendisleri tarafından denetlenir.

 


CR Enjektör Tamiri


 
Delphi CR enjektörlerinin tamiri, işyerlerine daha sonra ECU(elektirik kontrol ünitesi) içine programlanması gereken yeni bir C2i kodu tahsis edilmesini gerektirir. Bu C2i kodu belirtilen performans kriterlerine karşı her bir enjektörün hassas ölçümüyle ilgili 16 rakamdan oluşmaktadır. Sadece Delphi yetkili tamircileri bu kodu doğru bir şekilde üretebileceklerdir, bununla birlikte C2i için gerekli ölçümler ve kodu üreten veritabanı sadece bu grup yetkili servislere mahsustur.